سه‌شنبه, 13 خرداد 1399
عنوان : از " قطرونك " عضو جدید در عرصه فرهنگ سازی اهدا پلاكت و خون در یك جشن یلدایی در گیلان رونمایی شد .
کد خبر : ۳۸۱۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۹/۲۹ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

از " قطرونک " عضو جدید در عرصه فرهنگ سازی اهدا پلاکت و خون در یک جشن یلدایی در گیلان رونمایی شد .

جشن " یلدا همراه با اهداکنندگان زندگی " با هدف فرهنگ سازی اهدا پلاکت و خون در ایام خاص و شاد  با حضور پرسنل انتقال خون استان گیلان ( سفیدپوشان سلامت ) ، نمایندگانی از انجمن بیماران هموفیلی ، انجمن بیماران تالاسمی ، انجمن بیماران سرطانی ، اهداکنندگان پلاکت و خون برگزار شد .

این جشن که با مشارکت گیل یاران پلاکت ، انتقال خون استان گیلان ، موسسه فرهنگی ، هنری خاطره سرای نشاط و حمایت بی دریغ مدیریت رستوران پلاکباب برگزار شد شامل بخشهای متعدد سرگرم کننده و در عین حال تخصصی ، فرهنگی و اطلاع رسانی بود .

مردم ایران مردمی خونگرم ، همنوع دوست و ایثارگری هستند ، مردمی که تحت هر شرایط خاص ثابت کردند مصداق بارز این بیت شعر هستند :

بنی آدم اعضا یک پیکرند که در آفزرینش زیک گوهرند     چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

اما نکته مهم این است بسیاری از امور خیرمثل اهدا خون و پلاکت نیاز به فرهنگ سازی بیشتر دارد و می طلبد تا اهداکنندگان خون به غیر از ایام خاص مثل دهه محرم ، لیالی قدر در این راه پیش قدم باشند و این مهم را در نظر بگیرند که #اهدا_خون_کار_خیر است .

دکتر مرادی مدیرکل انتقال خون استان گیلان گفت: حضور انجمنهای هموفیلی ، تالاسمی و سرطانی در کناراهداکنندگان خون و پرسنل انتقال خون نشان از همدلی دارد .

" قطرونک " عضو جدید در عرصه فرهنگ سازی اهدا پلاکت و خون  

" موسسه خاطره  سرای نشاط  " که در زمینه ساخت مجموعه های تلویزیونی ، فیلم و سریال فعالیت می نماید بر اساس تفاهم نامه ای که با انتقال خون استان گیلان دارد ، پس از مشاوره و نشستهای متعدد با روابط عمومی و واحد برنامه ریزی و جذب اهداکنندگان ساخت یک تن پوش را در دستور کار قرار داد . پس از یک ماه کار و پیشنهاد چند طرح این تن پوش و یک ملودی ، ترانه با محوریت اهداخون در این جشن رونمایی شد .

دکتر مرادی به محمد مرادپور رکودار اهداپلاکت کشور اشاره کرد و خاطرنشان شد : افرادی ایثارگر که بیش از 50 دقیقه وقت خود را برای اهداپلاکت می گذارند و در ترویج این فرهنگ هم پیش قدم هستند ، انسانهای خاص هستند که زبان از بیان آن قاصر است .

مدیرکل انتقال خون استان گیلان به حضور حامیان اشاره کرد و بیان داشت : در صدد برنامه ریزی برای طرحهای حمایتی از اهداکنندگان هستیم که یکی از این موارد طرحهای حوزه جوانان می باشد.

دکتر ایزدی پور مدیر پزشکی و واحد برنامه ریزی و جذب اهداکنندگان خون استان گیلان هم به پروسه اهداخون اشاره کرد و افزود : در راستای تامین خون ، فرآیندی طی می شود که بعضا نامی از دست اندرکاران آن برده نمی شود  ازجمله واحد پذیرش ، معاینه ، خونگیری ، واحد سیار ، فرآوری ، آزمایشگاه ،روتین ، توزیع خون ،اهداکنندگان خون و پلاکت که عاشقانه در امور خود فعالیت دارند .

سمیه عظیمی روابط عمومی انتقال خون استان گیلان به لزوم فرهنگ سازی فراگیر اشاره کرد و افزود : بسیاری از اهداکنندگان خون به صورت مورثی و با مطالعه شخصی و ارتباط شغلی با این مقوله آشنا هستند و حضور می یابند ، اما باید همه جامعه به مواهب این امر و نیاز بیماران آشنا شوند تا در این امر خیر یاری رسانند.

روابط عمومی انتقال خون استان گیلان به تفکر فرهنگ سازی اشاره کرد و افزود : بسیاری از افراد به هر دلیلی علمی یا پزشکی یا شخصی نمی توانند اهداخون داشته باشند ، اما می توانند در فرهنگ سازی ما را همراهی کنند و معتقدیم که همه افراد می توانند #مروج_اهدا_خون باشند .

یکی از میهمانان ویژه این جشن مهندس اکبر تطهیری مقدم ریاست انجمن مدیران صنایع استان گیلان :

مهندس اکبرتطهیری مقدم  به لزوم شناخت بیشتر خداوند اشاره کرد و افزود : خداوند در خلق موجودات سخنی نگفت و تنها پس از خلق انسان بود که گفت : تبارک الله احسن الله خالقین

وی گفت : آنان از خون بسته خلق می شوند ، راز آفرینش انسان از خون است و حیات انسان به خون نیاز دارد و اهدا کنندگان خون حیات می بخشند و این امر بسیار مهم و حیات بخش است .

وی کلام خود را با این جمله به پایان رساند که خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار .

در این مراسم برنامه های مختلفی برگزار شد از جمله حضورخواننده جوان گیلانی " نوید یحیایی " و ترانه خوانی جهان دار خواننده جوان ، اجرای استند آپ" امیر حسین احقر " و تقدیر از بازنشستگان انتقال خون استان گیلان در سال 97

نمایش تعداد بازدیدها : 168

بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0