• EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ 
  • کد خبر : ۲۱۹۰
تاریخچة انتقال خون در استان گیلان
تاریخچة انتقال خون در استان گیلان

تا سال 1337 ه.ش به دلیل عدم انجام اعمال جراحی بزرگ در بیمارستان «پورسینا» - که در بدو تأسیس آن در سال 1308 ه.ش به نام «بیمارستان ملی رشت» نامیده می‌شد- کار «انتقال‌خون» به ندرت و فقط در «بیمارستان آمریکائی» -«بیمارستان مسیحی آمریکائی The American Christian Hospital» یا «بیمارستان دکتر فریم» ؛ تأسیس: 1296 ه.ش- و بصورت گرفتن خون از اهداکننده، ‌مخلوط کردن آن با مادة ضدانعقادی «سیترات دوسود» و تزریق بلافاصله به بیمار، انجام می‌شد. تا آنکه یکی از شاگردان گیلانی مرحوم «پروفسور عدل» به نام «دکترعلی فروحی» که به تازگی دورة تخصصی جراحی عمومی و ارتوپدی را گذرانده و جهت ارائة خدمت به هموطنان خود از چندی قبل در بیمارستان پورسینای رشت مشغول طبابت و جراحی بود؛ به فکر توسعة علمی و عملی «انتقال‌خون» افتاد.

«دکترعلی فروحی» با استفاده از آموخته‌های خود در دوران دستیاری پروفسور عدل و تجربة شخصی انجام تزریق خون در بیمارستان‌های سینا، نجمیه، میثاقیه(شهید مصطفی خمینی)، مهر سابق(واقع در خیابان امیریه تهران) و زایشگاه حمایت مادران و نوزادان تهران؛ شروع به توسعة انتقال خون نمود. وی در ابتدا شخصی به نام «عباس عزتیان» معروف به «عباس پهلوان» را که دارای گروه خونی O بود

و قبلاَ با بيمارستان آمريكايي رشت بعنوان دهنده همگاني تحت عنوان زرو  يا صفر همكاري مي كرد را پیدا نمود که او نیز به عنوان دلال و با کمک چند دستیار؛ عده‌ای از افراد را به عنوان خون‌دهندة حرفه‌ای سامان داد که پس از آزمایشات لازم، تعیین گروه خونی و تهیة کارت عکس‌دار برای آنان؛ در مواقع ضروری اقدام به دادن خون می‌نمودند.

در این مدت به دلیل افزایش تعداد بیمارستانها و انجام اعمال تخصصی‌تر که سبب افزایش نیاز به خون شده بود؛ دکترفروحی را به فکر تأسیس مرکزی برای جمع‌آوری خون-بانک‌خون-انداخت. لذا این نیاز را با مسئولین وقت در میان گذاشت که با استقبال مرحوم «دکترابراهیم جفرودی» رئیس و «مهندس اسماعیل جفرودی» مدیرعامل وقت شیروخورشیدسرخ رشت جهت انتخاب محل و تأمین بودجة لازم، مواجه گردید.

بدین ترتیب وی با مساعدت و راهنمایی مرحوم«دکترمنوچهرمعتمد» رئیس وقت آزمایشگاه بیمارستان سینای تهران و استادی که نخستین بار انتقال خون را در ایران دایر کرد؛‌ فهرست وسایل و ملزومات انتقال خون را تهیه و با بودجة تعیین شده خریداری و به رشت منتقل نمود. همزمان با این اقدام، برادر وی آقای«محمدرضا فروحی» که قبلا دورة انگل‌شناسی مالاریا را در انستیتو مالاریالوژی دانشگاه تهران(دانشکدة بهداشت فعلی) به مدیریت آقای «دکتر ادریسیان» و دورة آزمایشات تشخیص طبی را در آزمایشگاه مرکزی تهران به ریاست آقای «دکتر ذوالریاستین» گذرانده بود، جهت آموزش آزمایشات مربوط به انتقال خون، به بیمارستان سینای تهران به ریاست آقای دکترمعتمد اعزام شده و خونگیری را نیز دو روز در هفته همراه با اکیپ مستقر در بیمارستان هزارتختخوابی-امام‌خمینی(ره) فعلی- آموزش دید و پس از مراجعه به رشت؛ در سال 1339 ه.ش با استقرار در ساختمان بالای مغازة «حاج‌آقا چینی‌چیان» واقع در خیابان اعلم‌الهدای فعلی که از طرف شهرداری واگذار شده بود؛ «بانک خون» در رشت راه‌اندازی و خونگیری از خون‌دهنده و انجام آزمایشات گروه‌خونی، Rh، کراس‌مچ ، آزمایش لام مالاریا و آزمایش واسرمن شروع گردید.

ریاست افتخاری بانک خون را در رشت ابتدا آقای «دکتر علی تبرک» و سپس مرحوم آقای «دکترعباس شعار» به عهده گرفته و امر خونگیری از اهداکنندگان دو روز در هفته انجام می‌شد. در این مدت خون با واسطة عباس عزتیان از خون‌دهندگان حرفه‌ای به مبالغی خریداری و پس از مصرف، این پول از طرف بیمارستان به حساب شیروخورشید بازگردانده می‌شد(جدول 1).خونگيري در آن زمان در شيشه هاي مدرج 250  و 500 سي سي انجام مي شد كه اين عمل  هفته اي يك يا دو بار در قبال اخذ مبلغي صورت مي گرفت . اين افراد اكثراَ با هموگلوبين پايين و معمولاَ بيكار بودند .تزریق خون در بیمارستان پورسینای رشت

 

از بدو تأسیس بانک‌خون تا سال 1347، ریاست آن بر عهدة پزشکانی بود که بصورت موقت از سوی شیروخورشیدسرخ معرفی می‌شدند اما از اردیبهشت آن سال به بعد، با استخدام آقای «دکتر سیدنورالدین مستشاری» در شیروخورشیدسرخ رشت، نامبرده به ریاست بانک‌خون منصوب و تا سال 1374 به خدمت خود در آن مقام ادامه داد. در بدو استخدام آقای دکتر مستشاری، گروه فنی‌وخونگیری بانک‌خون رشت متشکل از 4 نفر به اسامی آقایان «محمد تحویلداری»-نامبرده پس از مدت کوتاهی به ادارة آموزش و پرورش منتقل گردید-، «مرتضی نیکی»، «منوچهر فرحناک» و «حسین اخوان» بود که یکسال بعد آقای «بهرام شناسی» نیز به جمع آنان افزوده گشت.


آقای دکترمستشاری در حال معاینه و آقای محمد صادق ( منوچهر) فرحناک در حال خونگیری


در حوالی سال‌های 55-1354 ه.ش ، آقای «دکترفریدون اعلا» که در سال 1353 «سازمان ملی انتقال‌خون» را در تهران پایه‌گذاری نموده بود، به همراه خانم«مؤمنی» مسئول روابط‌عمومی آن سازمان، جهت دایر نمودن شعبه‌ای در گیلان به رشت مسافرت نمودند که به دلیل عدم تمایل شیروخورشیدسرخ نسبت به واگذاری «بانک‌خون» رشت به «سازمان ملی انتقال‌خون» ؛ این امر حادث نشده و شعبه آن سازمان در شهر «ساری» مازندران دایر گردید.

 هم اکنون بخشهای مختلف پایگاه منطقه ای انتقال خون رشت عبارتند از :

1 - دفتر برنامه ریزی جذب و نگهداری اهدا کنندگان

  2- اهداء کنندگان

  3- آزمایشگاه روتین و الایزا

  4- آزمایشگاه کنترل کیفی

  5- آزمایشگاه فرآورده

  6- پخش خون

  7- درمانگاه مشاوره

  8- آفرزیس

  9- آزمایشگاههای تخصصی شامل : ( آزمایشگاه HLA انعقاد سرولوژی اختصاصی )

  10- هموویژیلانس

 11- آموزش

12 پذیره نویسی اهدا سلول های بنیادی خونساز (سپاس)

 12- اداری http://media.qudsonline.ir/Larg/1394/08/13/IMG21453947.jpg

http://guilan.ac.ir/student/wp-content/uploads/sites/13/2015/08/kolah_farangi.jpg

http://rasht.ir/dorsapax/Data/Sub_0/File/aC.jpg


امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0