• EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۰۱ 
  • کد خبر : ۶۰۰۹
گیلان؛ پیکار با کرونا
سازمان انتقال خون ایران؛ خون رسانی در مدار سرخ و داغ
مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه زنگ مجدد خطر ابتلا به ویروس کرونا در چند شهر استان گیلان نواخته شده است....

 مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه زنگ مجدد خطر ابتلا به ویروس کرونا در چند شهر استان گیلان نواخته شده است، تامین و ذخیره خون مورد نیاز بیماران را بیش از پیش پراهمیت برشمرد و خاطرنشان ساخت: انتقال خون گیلان ذخایر خود خون را در ایام شیوع کرونا به میزان  4.5 الی 5 روز حفظ کرده است ولی با توجه به افزایش مبتلایان به ویروس کووید 19 و کاهش مراجعه کننده برای اهدای خون و فرآورده های خونی نمی توان پیش بینی کرد که  این میزان ذخایر به حد کافی خواهد بود و یا خیر.
دکتر بابک پاکدل خوش اخلاق افزود: در مواقعی با همکاری سایر استانها خون مورد نیاز مراکز درمانی گیلان تامین می گردد و یا در صورت نیاز گیلان به کمک سایر استانها می شتابد.
وی در ادامه با یادآوری اینکه تا کنون شاهد اهدای پلاسمای هایپرایمیون توسط 143 بهبودیافته کووید19 بوده ایم افزود : با توجه به اینکه لیست و اطلاعات افراد بهبود یافته در اختیار انتقال خون قرار گرفته تماس های تلفنی، فراخوان پیامکی و اطلاع رسانی از طریق رسانه های تصویری ، رادیو و شبکه های مجازی برای ترغیب بهبود یافتگان برای اهدای پلاسما به صورت مستمر در حال انجام است.
دکتر پاکدل با بیان اینکه مراکز اهدای خون از نظر بیماری کرونا ایمن هستند تاکید کرد: مراجعه کنندگان نباید دغدغه ای داشته باشند چراکه کارکنان مراکز از ملزومات ایمنی استفاده می‌کنند، تجهیزات کاملاً استریل و یک بار مصرف است و روزانه در چند نوبت این مراکز به طور کامل ضدعفونی و گندزدایی می‌شوند و همچنین مواد و ژل ضدعفونی کننده در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد تا در صورت نیاز از آن برای ضدعفونی کردن دست ها و وسایل استفاده کنند.
وی با بیان اینکه بسیاری از اهداکنندگان خون در ماه‌های اخیر به دلیل ترس از ابتلا به کرونا کمتر از خانه خارج شده اند که در این بین با وجود ثابت بودن نیاز به خون و فرآورده‌های خونی در جامعه با کاهش اهدای خون مواجهه می شویم گفت: تاکنون 22 هزار و 879 نفر در استان خون اهدا کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 درصد کاهش داشته ایم .
وی همچنین خبر از افزایش 18 درصدی اهدای پلاکت به روش آفرزیس داد و اظهار داشت: در سال جاری 117 نفر اهدای پلاکت داشته اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش یافته است.
دکتر بابک پاکدل با اعلام اینکه 917 بیمار تالاسمی در گیلان وجود دارد که به طور 100 درصد نیازشان به کیسه های فیلتردار پوشش داده می شود اظهار داشت:  در ایام  شیوع ویروس کرونا شرایط تامین خون برای بیماران خاص ، بیماران تالاسمی و بیماران فصلی (فاویسم) اهمیت ویژه ای دارد و امیدواریم همچنان شاهد حضور اهداکنندگان خون باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در بهار امسال مصرف بیمارستانی به خاطر شیوع فاویسم بدلایلی بیشتر از سالهای گذشته بوده است گفت : در حال حاضر با توجه به تغییر فصل از بیماری فاویسم گذر کردهایم.
 گفتنی است پایگاه‌های انتقال خون گیلان  در شهرهای رشت ، بندرانزلی ، لاهیجان ، لنگرود ، رودسر ، تالش ، آستارا و فومن  میزبان اهداکنندگان خون است.
 
 
گردش چرخ گردون، گرم و سرد و سلامت و بیماری بسیار دارد، محور این چرخ احساس مسوولیت، انسان دوستی و تعهد است.کارکنان انتقال خون با اهداکنندگان بدون چشم داشت خون برای نجات جان بیماران هم قطار شده اند تا این زنجیره نجات با استمرار اهدای خون و تامین فرآورده های آن تحت هر شرایطی تداوم یابد.
این روزها اهداکنندگان ایثارگر خون در چهارسوی ایران زمین دوشادوش کارکنان متعهد سازمان انتقال خون در حالی برای نجات جان بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن تلاش می کنند که در بسیاری از مناطق کشور از یک سو ویروس کرونا می تازد و رنگ سرخ به پیشانی شهرها می کشد و از سوی دیگر آفتاب داغ تابستان دشت و دمن را تفتیده و خون را در رگهای شهروندان خشک می کند.
در 23 استان کشور برای درمان بیماران مبتلا به کووید 19 از اهداکنندگان بهبود یافته پلاسمای کووید 19 نیز دریافت می شود. در چنین شرایطی نیاز به خون و فرآورده های آن همچنان باقی است و درخواست ها از سوی بیمارستان به صورت مستمر ادامه دارد. در گزارشی که در ادامه می خوانید در جریان نحوه تامین خون و فرآورده های مورد نیاز و خون رسانی در مراکزی از شمال، جنوب، شرق و غرب کشور قرار می گیرید.
 
 خراسان جنوبی وخون رسانی به سیستان و بلوچستان
 
دکتر ابراهیم میری مقدم مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی درخصوص تعهدات انجام شده در مورد خون رسانی به سیستان و بلوچستان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۲۹ تیر ۹۹ گفت: تا کنون تعداد ۲ هزار و ۲۳۳ واحد خون به این استان ارسال شده است که نسبت به اهداف تعیین شده فعلا یک هزارو ۴۶۷ واحد خون از این تعهد عملیاتی نشده است و موکول به ماه های بعد شده است.
وی دلیل این عدم تحقق را شیوع ویروس کرونا دانست که باعث کاهش حضور داوطلبین اهدای خون شده است.
دکتر میری مقدم تاکید کرد:  در همین بازه زمانی در سال ۹۸ این اداره کل حدود ۲۴۰۰ واحد خون به سیستان و بلوچستان ارسال کرده است.
وی همچنین درخصوص وضعیت جمع آوری پلاسما از بهبود یافتگان کووید ۱۹ نیز اعلام کرد: مجوزهای لازم برای جمع آوری پلاسما توسط ستاد مرکزی صادر شده است و یک دستگاه جمع آوری پلاسما به روش آفرزیس نیز تحویل این اداره کل شده و ۲۸ تیر ماه جاری کاربران فنی مربوط به صورت وبینار آموزش های لازم را کسب کردند و به زودی فرایند پلاسما فرزیس در این اداره کل عملیاتی خواهد شد.
 
 کردستان و مقابله با افت آمار اهدا
 
با توجه به شیوع و گسترش بیماری کرونا، اداره کل انتقال خون کردستان به مانند دیگر ادارات کل انتقال خون سراسر کشور با افت و کاهش آمار اهداکنندگان مواجه شد و بیم آن می‌رفت که ادامه این روند و کاهش ذخایر خون و فرآورده های خونی باعث شود انتقال خون استان نتواند پاسخگوی همه نیازهای مراکز درمانی باشد.
دکتر محمد سعید کریمیان ضمن اعلام این مطلب گفت:این اداره کل با برنامه ریزی های به عمل آمده سهم بیشتری از آنتن پخش برنامه های صدا و سیمای استانی را دریافت و از ظرفیت شهرداری سنندج برای انجام تبلیغات شهری استفاده کرد.
مدیرکل انتقال خون کردستان افزود: استفاده از ظرفیت رسانه و  شبکه های اجتماعی و تشکیل تیم فراخوان و برقرار ساختن تماس های تلفنی روزانه در شیفت های صبح و عصر از دیگر مواردی بود که با هدف جبران افت آمار اهدای خون انجام شد.
 مدیر کل انتقال خون استان کردستان افزود: خوشبختانه  هر چند به نسبت مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۸ درصد افت آمار اهدا داشتیم اما توانستیم نه تنها نیاز کامل مراکز در مانی استان را تامین کنیم بلکه چندین محموله خون نیز به دیگر استان های کشور ازجمله خوزستان ارسال کنیم.
 
هرمزگان داغ و سرخ!
 
گرمای هوا اعلام وضعیت قرمزدر استان هرمزگان با  شیوع ویروس کرونا،منجر به کاهش مراجعه اهداکنندگان  خون به مراکز انتقال خون شده است. 
دکتر ایمان زارعی مدیر کل انتقال خون هرمزگان از کاهش داوطلبان اهدای خون در پی اعلام وضعیت قرمز شیوع کرونا در استان هرمزگان وهمچنین افزایش دمای  هوا  خبر داد.
وی گفت : نیازبه خون روزانه است، حتی در ایام تعطیلات نیز خون و فرآورده های آن به بیمارستانها ارسال می شود.
وی تاکید کرد: عمده مصرف کنندگان خون در استان  بیمار خاص هستند که بیش از 30 درصد خون در استان را مصرف می کنند.
دکتر زارعی ادامه داد: از طرفی با  شیوع کرونا وافزایش تخت های بیمارستانی مصرف خون در هرمزگان بیشتر شده است وخوشبختانه با همت  و یاری مردم نوع دوست وفهیم  استان  توانسته ایم بدون مشکل  تقاضای 21 مرکز درمانی وبیمارستانی را رفع کنیم.
مدیرکل انتقال خون هرمزگان تاکید کرد: ترس از کرونا نباید اهدای خون مستمر را از یادمان ببرد و داوطلبین اهدای خون اطمینان داشته باشند که در مراکز انتقال خون تمام نکات ایمنی و بهداشت رعایت شده  وتمامی تجهیزات همیشه ضد عفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان می توانند با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.
گفتنی است پایگاه ثابت فعال استان شامل پایگاه‌ انتقال خون بندرعباس در دو نوبت صبح از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۳:۱۵ و عصر از ساعت ۱۶ تا ۲۱ وجمعه ها نیز از ساعت 16:30الی 20:30 فعال وپایگاه های انتقال خون بندرلنگه و میناب وقشم نیزمنتظرحضوراهداکنندگان خون هستند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0